Ultimate magazine theme for WordPress.

Reprieve as TSC TPD Training 2022-2023 Fee Stalemate Likely to be Solved after MPs Urge TSC To Prepare For State To Meet the Cost of Refresher TPDs

Full List Of TSC-TPD Training Centres, Co-ordinators & Contacts Per County
0

 

TSC TPD Training 2022-2023 Fee Stalemate Likely to be Solved as MPs Urge TSC To Prepare For State To Meet the Cost of Refresher TPDs

Full List Of TSC-TPD Training Centres, Co-ordinators & Contacts Per County

TSC Breaking News Today 2022; MPs Urge TSC To Prepare For State To Pa For Refresher TPDs

Good news for teachers currently employed either on contractual or permanent and pensionable terms by the Teachers Service Commission, TSC Kenya as MPs forge for payment of fees for the newly introduced TSC TPD Modules 2022.

TSC teachers have finally breathed a sigh of relief after news pointing towards a possible solution for the stalemate concerning the payment for the new refresher modules rolled out by their employer in readiness for the roll out of the Competence-based curriculum emerged.

 

Reliable sources now indicate that Members of the august house have asked the Teachers Service Commission (TSC) to organise a legal documents that will facilitate the government to pay annual refresher training fees for tutors.

 

Omboko Milemba, who is also Kenya Union of Post Primary Education Teachers (Kuppet) chairman said the money ought to be paid by the State through TSC.

 

“TSC should now go back to prepare a legal document that led to the TPD programme, explain how the training fees was arrived at and also make a requisition for that money,” said Milemba.

 

 

 

National Assembly Education Committee members put TSC Chief Executive Nancy Macharia to task for not including the money as a budgetary requirement.

 

Macharia was also asked to explain how the training fees was arrived at, as MPs argued that even school fees and university fees are highly regulated.

 

We want to know why TSC has not factored in this money in its budget statement so that it can be an independent budget line funded by the government,” said Florence Mutua, chairperson of the committee.

 

MPs asked Macharia to prepare and submit a legal framework that would enable government foot the training bills. She had appeared before MPs to defend TSC budget requirements.

 

MPs argued that all levies are determined by Parliament and sought to know the formula used by TSC to cap the training fees. Macharia said the TPD is anchored in law under Section 35(2) (a) of the TSC Act.

 

Each of the 340,000 teachers are required to undertake mandatory professional courses that will inform their promotion and professional growth.

 

The refresher courses dubbed Teacher Professional Development (TPD) have been organised into chapters that will be taken every year at a cost of Sh6,000.

 

This means that in an entire teaching career, each teacher will be required to take five modules within 30 years, translating to fees of about Sh180,000.

 

Here is the Full List Of TSC-TPD Training Centres, Co-ordinators & Contacts Per County

 

Below is a list of centres and county program coordinator s that will host Teacher Professional Development (TPD) training for teachers across 47 Counties.

 

1. MOMBASA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kenya School of Government – Mombasa Campus (RU/KSC MOU)

Baptist High School

Tudor Secondary

Olivine School

SOS Herman school.

Elimu Ya Kenya School.

Tom Mboya Primary School.

Likoni sub county – Tumaini Timbwani school.

Jomvu sub county – Leads school.

Changamwe sub county – Bishop Mkala school.

MOMBASA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

 

Dr. Olive Kamene Tindika-

0728330108

olivetindika@gmail.com

Symon Bande

0726225220

symonbande@gmail.com

 

2. KWALE COUNTY

 

 

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Kenya School of Government – Matuga Campus

Golini Primary School

Kenya Red Cross Society Training Centre

Kidcare Kenya Lunga Lunga

Kinango CDF Hall

Kinango Primary School

Kwale High School

Lunga Lunga Primary School

Lunga Lunga Secondary School

Ministry of Public Service Hall

Msambweni Primary School

Marianist Technical Institute Ukunda

 

KWALE COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Joel Nyanje

0742989053

joelnyanje@gmail.com

Nicholas Njagi

0724875297

nicholsnjag@gmail.com

 

3. KILIFI COUNTY

 

 

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVEN SUB COUNTIES

Bahari Girls Secondary School

Ganze Girls Secondary School

Kombeni Girls Secondary School

St. Johns Girls Secondary School

St. Thomas Girls Secondary School

Barani Secondary School

 

KILIFI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Kessy Khamadi

0725921700

kessykham@gmail.com

 

4. TANA RIVER COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Hirimani secondary school

Madogo Secondary

Mau mau memorial girls secondary school

TANA RIVER COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Timothy Okatta

0726-375961

timothyokatta@gmail.com

 

5. LAMU COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Mpeketoni Boys High School

Lamu Girls Secondary School

Barani Secondary School

Hongwe Secondary school

 

LAMU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Reuben Mutegi

0720-679498

mutegigr2005@yahoo.com,

rmutegi@uonbi.ac.ke

Joseph Karanja

0728-588198

karanjajoe45@gmail.com

 

6. TAITA TAVETA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Mbale Community Hall

Mbuyuni Sunrise Academy

St Barnabas Mothers Union

Sungululu Primary School

Taveta Children Assistance

Mwatate Jua Kali Hall

Buguta Social Hall

Msangachi Lodge

 

TAITA TAVETA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Samson Kiriinya Manyara

0720-365734, 0737-550311

mudtaveta@gmail.com

 

 

 

7. GARISSA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

 

 

 

Garissa High School

Modagashe Secondary School

North Eastern National Polytechnic

 

GARISSA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Olad I. Farah

0726-444014

oladfarah63@yahoo.com

 

8. WAJIR COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Bute Boys Sec. School

Griftu Boys Sec. School

Habaswein Boys Sec. School

Wajir Girls Sec. School

Tawfiq Hotel Boarding & Lodging

Waaso Guest House

Wajir Palace Hotel

 

WAJIR COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Elias J. Noor

0722-898899

eliasjama54@gmail.com

 

9. MANDERA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Elwak Secondary School

Mandera Teachers Training College

 

MANDERA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Eman Yarrow

0717-724433

eman.yarrow@gmail.com

 

10. MARSABIT COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Moi Girls Marsabit

Moyale Boys

 

MARSABIT COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Halima Adan

0723-686749

halima24hrs@yahoo.com

 

11. ISIOLO COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Isiolo Boys high School

St. Paul kiwanjani

Bulesa day secondary school

Merti Muslim girls

Uaso secondary

 

ISIOLO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Susan Laimaru

0721-360321

skajuju2007@yahoo.com

 

12. MERU COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN NINE SUB COUNTIES

Ntunene Girls Secondary School

Burieruri Boys (Igembe Central sub-County)

Maua Girls (Igembe South sub-County)

Mutuati Secondary (Igembe North sub-County)

St. Masimo Pri School (Tigania East sub-County)

Kianjai Boys (Tigania West sub-County)

Kaaga Girls (North Imenti sub-County)

Abothuguciu Boys (Central Imenti sub County)

St. Mary’s Girls (South Imenti sub-County)

Kibiricia Boys (Buuri sub-County)

 

MERU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Margaret Njeru

0724-565475

mwnjeru@riarauniversity.ac.ke

 

 

 

Dr. Wilson Mutuma

0721-384288

mutumaw@riarauniversity.ac.ke

 

13. THARAKA NITHI COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Tharaka Boys High School

Kiamuriuki Sec. School

Bright rose Academy

Chuka boys

Mck kiamgiri

 

THARAKA NITHI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Prof. Nelson Jagero

Chuka University

0720-686921

jageronelson@yahoo.com

 

14. EMBU COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Kenya School of Government – Embu Campus

Makawani Vocational Training Centre

ACK Trinity Church

Pride of Mbeere Wonderland Lodge

Kangaru Boys (Manyatta sub-County)

Mbiruri High (Runyenjes sub-County)

Siakago Boys (Mbeere North)

Kiritiri CDF Hall (Mbeere South)

Kigari Teachers Training College

D.E.B Nthambo Primary school

St. Ursula

ACK Kagaari primary school

Consolata Girls

The light House Academy

 

EMBU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Benedette Nduta

0724330265

benienduta@gmail.com

 

15. KITUI COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN EIGHT SUB COUNTIES

IKUTHA:

1. Midhills Academy

2. Ikutha Primary

KATULANI:

1.Maranatha School

2. Katulani Primary

KISASI:

1.Merrylad Academy

KITUI CENTRAL:

1.Stellamaris Academy

2. Central Primary

KITUI WEST:

1. Potters House Academy

2. Kauwi Primary

KYUSO:

1. St.Mary’s-Kandiwa

2. Kyuso Primary

LOWER YATTA:

1. Angelica Academy-Kiusyani

MATINYANI:

1. St. Bakhita

2. Matinyani Deb Primary

MUMONI:

1. Victory Katse Academy

2. Katse Prmary

MUTITO:

1. Bethel Academy Kyamatu

MUTOMO:

1.St.Christophers School

MWINGI CENT:

1. Kanginga Oasis Academy

MWINGI EAST:

1. Precious Moments School

MWINGI WEST:

1. Migwani Tumaini Academy

2. Nguutani Primary

NZAMBANI:

23. Nzambani Primary

TSEIKURU:

1. Mama Malia Girls High School

KITUI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Benson Mutua

0722538223

bmutua@gmail.com

 

16. MACHAKOS COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN EIGHT SUB COUNTIES

CITAM Schools – Athi River

Kathiani Slopes Sec. School

Machakos Glorious Girls Sec. School

Kathiani Girls High School

Nyaroha Girls Sec. School

Juja School for the Deaf

Masii Boys High School

Mavoko Boys Sec. School

DEB Kangundo Sec. School

 

MACHAKOS COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Margaret Nzau

0721359958

margienzau@gmail.com

Dr. Josephine

Bernard Matolo

0724-145245

joswaeni@yahoo.com

 

17. MAKUENI COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

MBOONI WEST SUB COUNTY

1. Matungwa Memorial Academy

2. Mbooni Girls High School

MBOONI EAST SUB COUNTY

1. Baraka Benchmark Academy

2. Tawa Girls High School

NZAUI SUBCOUNTY

1. Matiliku Township Academy

2. Matiliku Boys High School

KILUNGU SUB COUNTY

1. St. Teresia Kilungu Academy

2. Kilungu Day

KIBWEZI SUB COUNTY

1. Deliverance School

2. Mtito Victory Academy

MUKAA SUB COUNTY

1. Christopher Kiamba M. School

2. Oasis Girls School

KATHONZWENI SUB COUNTY

1. Kathonzweni Boys High School

2. Clay International

MAKINDU SUB COUNTY

1. Mumbe School

2. St. Patricks Academy

MAKUENI SUB COUNTY

1. The Makueni School

2. Makueni Boys School

 

MAKUENI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Mary Munyiva Olubayi

0727-791113

0786-791113

mary.olubayi@gmail.com

olubayi.mary@gmail.com

 

18. NYANDARUA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

Beverly School of Kenya

Ndaragwa Girls High School

Ndaragua (Boys) Centre of Excellence

Magomano Girls Sec. School

Kipipiri School

Mawingo Secondary School

Nyakiambi Girls High School

Salient High School

Hezta Preparatory

Kangui Boys High School

 

NYANDARUA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Monica Mungai

0720-809020

monicamungai@yahoo.com

 

19. NYERI COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

NYERI TOWNSHIP

1. Nyamachaki PCEA Hall

2. Moi Nyeri Primary School

3. Temple Road Primary School

KIENI EAST:

1. View Point Junior School – Huhoini

KIENI WEST:

1. St. George’s Secondary School – Kiawara

MATHIRA EAST:

1. Karatina DEB

MATHIRA WEST:

1. Ngorano Primary School

MUKURUEINI:

1. Gikondi Catholic Hall

OTHAYA:

1. Othaya Boys Sec. School

TETU:

1. Giakanja Sec. School

 

NYERI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Joseph Wahome

0721-545881

wahomejoeus@gmail.com

 

20. KIRINYAGA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

St. Augustine Mwea Boys High School

ACK Rukenya Church

Kagio Catholic Church

Akili DEV Centre

Kiamutugu Boys High School

Bethany House

Sagana All Saints Academy

Baricho Boys High School

ACK St. Thomas Cathedral Kerugoya

Kagumo Catholic Parish

Kerugoya Girls or Catholic Hall

Wang’uru Girls or CCS Hall

Kianyaga Boys secondary

Baricho Boys Secondary

 

KIRINYAGA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Roseline Miano

0722-152065

mianowairimu@gmail.com

 

21. MURANG’A COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVEN SUB COUNTIES

Gitugi Girls Sec. School

Kanyenyaini Sec. School

Thika High School

Gituru High School

Ndakaini Sec. School

Makuyu Boys

Mugoiri Girls

Vudhu Ramji Murang’a Town

Kigumo Bendera High School

Kamahuha Girls

Kahuhia ACK Church Hall

 

MURANG’A COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Benson Kairu

0722-587415

bensonkairu@yahoo.com

 

22. KIAMBU COUNTY

John Mbuthi

0722-807997

jmbuthi@riarauniversity.ac.ke

Anne Gichohi

0722-341200

wangare2000@yahoo.com

Josephine Muritu

0722816327

muritujos@gmail.com

 

23. TURKANA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kataboi Girls Sec. School

Lodwar Boys High School

S.A. Lokitaung Sec. Schoo

Moi High School Kalokol

AGC Lockichar Secondary

Kainuk Secondary School

Our Ladies Secondary

Lopiding Girls Lokichoggio

RCEA Secondary Lokori

Lotubae Secondary School

Turkana Girls National School

Turkwel (Nakamane) Mixed Secondary

 

TURKANA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. John Ngasike

0719-890857

ngasike@gmail.com

 

24. WEST POKOT COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Chewoyet High School

Canon Price Secondary School

AIC Moi Girls – Samburu

St. Elizabeth Girls Morpus

Holy Cross Boy’s Kacheliba

Weiwei Boys secondary

BCFC High school

St Elizabeth Girls Morpus

 

WEST POKOT COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dina Endo

0718-314241

dinahendoo@gmail.com

 

25. SAMBURU COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Uaso Boys Sec. School

Catholic Parish Wamba

Kisima Girls High School

 

SAMBURU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Simon Leajore

0714-315746

leajoresimon56@gmail.com

 

26. TRANS NZOIA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

AIC Kipkeikei Boys High School

Goseta Boys High School

Holy Trinity Boys High School

Kwanza Girls High School

St. Brigid’s Girls High School

St. Cecilia Sec. School

St. John’s Sirende

St. Joseph’s Girls High School

 

TRANS NZOIA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dinah Natto

0722-659031

dinahnatto@gmail.com

 

27. UASIN GISHU COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kenya School of Government – eLDi Campus

CITAM Schools – Eldoret (– Nairobi County)

Little Lambs _Eldoret

Little Lambs-Wareng

Moiben Sec. Moiben sub-county

Turbo Girls- turbo sub-county

Simat sec. – Kapseret sub-county

St. Catherine Girls Kesess- Kesses sub-county

Kipsangui Boys sec. Soy Sub-county

 

UASIN GISHU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Peter Koech

0722558265

pkkoech2001@gmail.com

pkkoech2001@yahoo.com

 

28. ELGEYO MARAKWET COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Moi Girls Kapsowar

Kapcherop Girls

Kessup girls

Kaptum Secondary School

Kaptagat Girls

Kipsaos Boys

 

ELGEYO MARAKWET COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Luka Kipng’etich Kimorgok

0720-987205

kimorgokluke@gmail.com

 

29. NANDI COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

1. Kaiboi Technical Training Institute.

2. St. Joseph’s Chepterit Girls High School

3. Kapsabet Bible College

4. Olessos Technical Institute.

5. AIC Lelgotet Church

6. Kaptumo High School

7. Ndalat Gaa High School

8. Samoei Sec. School

9. Kiborgok High School

10. Aldai Boys.

11. Koitalel Samoei University/ Mosoriot TTC.

 

NANDI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Rose Jemutai Lamai

0720-748402

rosetoingeny@gmail.com

 

30. BARINGO COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kenya School Of Government

KEFRI

Marigat Secondary School

Baringo North

Aiyebo High School

Family Life Centre

Koibatek Farmer’s

Baringo High School

AFRICA INLAND CHURCH.

Chemolingot High School

World Vision Hall

12.Mogotio Girls Secondary Hall

 

BARINGO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Nixon Lolgisoi

0722-620557

nlolgisoi@gmail.com

 

31. LAIKIPIA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Lariak Primary School

Starehe Primary School

Njorua High School

Thingithu Sec. School

Wiyumiririe Sec. School

 

LAIKIPIA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Joe Waithaka Mucheke

0720-685708

joewaithaka@outlook.com

 

32. NAKURU COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVENTEEN SUB COUNTIES

kirobon girls secondary school

Nakuru west secondary school

Mercy Njeri secondary school

Kambi ya moto primary school

A.I.C. morop secondary

Patel day secondary school

Gogar primary school

Nakuru teachers training colleage

Mikeu primary school

Bavuni secondary school

Lanet umoja primary school

Molo 220 secondary school

Mau summit secondary school

Njoro D.E.B primary school

Kenaru primary school

Nessuit primary school

Subuku primary school

Tagilech primary sch

Maryland Mixed S Sch.

Forest Hill Sec School

Eastmore Girls School

Grams Girls School

Loreto Nakuru Sec Sch

Upper Hill Sec School

Koilel Sec School

GilgilHill Girls Acdemy

Jomo Kenyatta H Sch

St. Clare Girls School

Naivasha Girls Sec Sch

Ngala Sec. Shool for the deaf

 

NAKURU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Habel Owino

0711-216069

0738-827796

owinosdennis@gmail.com

Ruo Kimani Ruo

0722-723476

ruokimaniruo@gmail.com

 

33. NAROK COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Bisset Bible College

Legacy Schools, Narok

AIC Mission School Olololong’a

Olololong’a Secondary School

 

NAROK COUNTY PROGRAM COORDINATORS

To be made available soon….

 

34. KAJIADO COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

CITAM – Kiserian

CITAM – Ngong

Africa Inland Church, Ngong Hills

St. Mary’s Catholic Church – Kiserian

AIC Ongata Rongai School

Acacia Park School – Ongata Rongai

Namanga Masai Hotel

Tom and Jerry School

Africa Inland Church Conference Hall

Hekima Education Centre

 

KAJIADO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Alfer Lempaine

0723-292232

0736 017 917

alfalempaine@yahoo.com

alfalempaine@gmail.com

 

35. KERICHO COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Taita Towett High School

Tengecha Boys High School

KerichoTea High School

Kipsigis Girls High School

Litein Boys High School

Chilchila Secondary school

Londiani Boys High School

Sosiot Girls High school

Moi Kipsitet Girls High school

Londiani Boys High

 

KERICHO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Prof. Bernard Rop

0743-900302

drropben@gmail.com

ropproffessor@gmail.com

 

36. BOMET COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

AGC LONGISA

Bhakita Conference Hall

Tenwek Boarding primary

AIC ngererit

AIC sotik church

Moi siongiroi girls secondary

imara siongiroi academy

 

BOMET COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Ishmael Kipruto

0723406130

kiprutoismael@gmail.com

 

37. KAKAMEGA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWELVE SUB COUNTIES

Masinde Muliro University

Matioli High School

Shamberere Boys Sec. School

Tande Sec. School

Bishop Sulumeti Sec. School

Lugari Boys Sec. School

Chebuyus Sec. School

Bushiri Sec. School

Nangili Girls Sec. School

Matunda High School

Matoli Sec. School

Masinde Muliro University

Musali Primary School

Eregi Mixed Primary School

St. Mary’s Mukumu Girls Boarding Primary School

Shibuye Girls Boarding Primary School

Muslim Boys Sec. School

Musanda Sec. School

Koyonzo Sec. School

Matungu SDA Sec. School

Lubinu Boys Sec. School

St. Teresa Bumini Khwisero

Khwisero Sec. School

Ekambuli Mixed Sec. School

Butere Boys Sec. School

Buchenya Girls Sec. School

 

KAKAMEGA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Issah kweyu

0723951933

ikweyu@mmust.ac.ke

 

38. VIHIGA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

1. Esalwa Boys High School (Luanda)

2. St. Clares Maragoli Girls (Maragoli)

3. Goibei PAG (K) Teachers college (Serem)

4. Friends School Keveye Girls (Maragoli)

5. Bunyore Girls High School (Maseno)

6. Ekwanda Secondary School (Maseno)

7. Kilingili Secondary (Kilingili)

8. Vihiga Friends High School (Maragoli)

9. Tigoi Girls (Vihiga)

10. Moi Girls Secondary (Wodanga)

11. Mbale boys

12. Moi girls vokoli

13. Vihiga boys

14. Senende boys

15. Kaimosi girls

16. Ebusakami girls

17. St. Bakhitas girls

 

VIHIGA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Mugalavai Edward

0720-253985

mugamus@yahoo.com

emugalavai@mmust.ac.ke

Prof. Thomas A. Senaji

Africa Academy of Management

0722-772400

0787-388822

tsenaji@gmail.com

 

39. BUNGOMA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN NINE SUB COUNTIES

St. Monica Bukokholo Girls Sec. School

Our Lady of Merch Chebukaka Girls Sec. School

Cheptais Boys High School

St. Joseph Nyalondo Boys High School

Mitua Girls Sec. School

Maliki Boys Sec. School

Moi Girls High School Kamusinga

St. Teresa’s Kabola Boys Sec. School

Kenya Red Cross Bungoma County

 

BUNGOMA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Nabiswa Ferdinand

0710-414943

nabiswa2009@gmail.com

 

40. BUSIA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVEN SUB COUNTIES

Masinde Muliro University – Budalangi Campus

Masinde Muliro University – Butula Campus

KNUT – Teso Branch

Nambale Boys

 

BUSIA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Odhiambo Elijah

0722-956244

standslauseodhiambo@yahoo.com

 

41. SIAYA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Rang’ala Girls Sec. School

St. Peter’s Cathedral

Ng’iya Girls Sec. School

Lwak Girls High school

Usenge Boys High school

 

SIAYA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

David Okech

0722700313

okechd@gmail.com

 

42. KISUMU COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Citam Schools – Kisumu

Kanyamedha Mixed Sec. School

Kasagam Sec. School

Thurdibuoro Sec. School

Tom Mboya Labour College

Chulaimbo Boys High School

Kisumu Polytechnic

Kisumu Girls High School

Kasagam High School

Buolo Sec School

Ngere High School

St. Barnabas Girls

Achego Girls

Muhoroni High School

Ahero Multipurpose Hall

St. Agnes Education Centre

Nyabondo High School

 

KISUMU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Teresa Okoth

0721-984083

awelocity@gmail.com

 

43. HOMA BAY COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN EIGHT SUB COUNTIES

Agoro Sare Mixed Sec. School

Gendia High School

Kobara Sec. School

Sen. Otieno Kajwang High School

Tom Mboya High School

Odhiambo Rambo Sec. School

Otange Mixed Sec. School

Ringa Boys High School Homabay

Homabay High School

Ogande Girls High School

Asumbi Girls High School

Orero Boys High School

Nyandiwa Sec. School

St. Gabriel’s Girls High School

Waondo Sec

Father Tillen Sec

Ratanga Boys High

Mirogi Girls High

Wiobiero Sec

Lala Mixed

Kachieng Sec

Ringa Girls

Wangapala Boys

Oriwo Boys

Kobila Sec

 

HOMA BAY COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Paul Ogenga

0716-124093

pogenga@mmust.ac.ke

 

44. MIGORI COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Sori Sec. School

World vision Hall

Nyabisawa Girls high school

Maranatha Hall

Rapogi Boys

Bware sec. School

Kuja Primary School for the deaf

Kanga Boys

Nyarowa Girls

Matare Boys Sec.

Taranganya Boys

Moi Nyabohanse

Ulanda Girls

Dede Girls

Maranatha Hall Migori (Town)

Nyarowa Girls High School

Ulanda Girls High School

Harambee Sec School

Kanyawanga Boys High School

Uriri Boys High School

Migori Boys High School

 

MIGORI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Benard Rari

0722-449200

raribenard@gmail.com

 

45. KISII COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN NINE SUB COUNTIES

1. Kisii Central – Kisii school

2. Kitutu central – St Patrick’s Mosocho

3. Gucha – Tendere High

4. Etago – St Linus Etago

5. Masaba south- Nyanturago high

6. Nyamache- Nyamache boys

7. Sameta – Sameta boys

8. Gucha south- nduru boys

9. Kisii south-Itierio boys sec

10. Kenyenya Magenta boys sec.

11. Marani Entanda sec

 

KISII COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Grace Kwamboka Rasugu

0722-304661

grace.rasugu@gmail.com

Mr. Peter Bundi Kimwomi

ondi59@yahoo.com

 

46. NYAMIRA COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Nyansiongo boys.

St. Don Bosco Secondary

Kebabe girls

Nyaikuro secondary

Nyamira boys

 

NYAMIRA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Andrew Riechi

0720-849887

andrewriechi@gmail.com

Peter Bundi Kimwomi

ondi59@yahoo.com

 

47. NAIROBI COUNTY

 

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOURTEEN SUB COUNTIES

Riara University

Riara Road Primary School

Riara Springs Primary – Embakasi

Riara Springs Girls High School – Embakasi

Kenya School of Government – Lower Kabete Campus

Ruai Girls Sec. School

Embakasi Benedicta Academy

Embakasi Primary School

Nairobi School

Citam Schools – Woodley

Citam Schools – Buruburu

Corat Africa

Pumwani Primary

St. Nicholas – Embakasi

Mirema Schools

 

NAIROBI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr.Susan Wandera

0725-126772

swandera6@yahoo.com

Dr. Florence Miima

0721-488810

miimaflo@yahoo.com

 

 

 

 

Enter Your Mail Address

Leave A Reply

Your email address will not be published.