Ultimate magazine theme for WordPress.

KCPE Results 2020; List of Schools that Produced  Top Scorers with 400 marks and above per County and region in 2021

Kcpe 2020 knec results 2021
2

KCPE Results 2020; List of Schools that Produced  Top Scorers with 400 marks and above per County and region in 2021

KCPE Results 2020; List of Schools that Produced  Top Scorers with 400 marks and above per County and region in 2021

Despite being ridden by the the ongoing pandemic, KCPE 2020-2021 candidates defied all odds to post impressive results during national exams this year.

Although the overall best mark reduced by 7 to 433, over 8,000 learners still managed over 400 out of the total 500 marks.

This category of learners will be joining national schools come July to continue pursuing their dreams under the 100 percent government sponsorship.

In this write-up, we provide a full list of KCPE 2020-2021 best performing and top ranking primary schools nationally that produced 2020 KCPE candidates who scored at least 400 marks nationally. See the table below

SCHOOL NAME School mean score (KCPE 2020) COUNTY REGION BEST KCPE 2020-2021 CANDIDATE MARK ATTAINED
Kari-Mwailu Primary School Makueni County Eastern Region Mumo Faith Kawee 433
Chogoria Girls Boarding Primary School Meru County Eastern Region Wesonga Nanzala 432
Maseno Girls Boarding Primary Kisumu Nyanza Muriithi Angel Gakenia 432
Nzoia Sugar Company Primary School Bungoma County Western Wanyonyi Samuel 431
Crystal Hill Academy Kisumu Kisumu County Nyanza Castro Ong’onga Williams 431
St. Mathews Septonok Nandi County Rift Valley Tarus Jepkemboi Maureen 430
Lessos Hills Adventist Academy Nandi County Rift Valley Kipkirui Abiud 430
Karatina DEB Primary School Nyeri County Central Mwangi Margret Waruguru 429
Nairobi Primary School Nairobi Nairobi Bernic
Chogoria Girls Meru County Eastern Kiogora Joyce Nkatha 429
Sheikh Star Academy Machakos county Eastern Rapuro Hawi Akinyi 398
Blue Hills Academy Casey Owino 383
Thika Road Christian School Kosimbei Barbra Netai 372
Ng’enda Primary School Kiambu County, Gatundu South Central Tennesa Njeri Kinuthia 418
Kakamega Primary School Kakamega County Western Emmanuel Changulo

Michelle Makunga Chagema

426

 

408

Migori Primary School Migori County Nyanza Warren Kaunda 408
Roots Academy Nakuru Nakuru county Rift Valley Mayen Yar Deng’ 413
Moi Primary School- Kabarak Nakuru county Rift Valley Allan Sigai 417
Fairfield Academy Kiembeni Mombasa County Coast Allan Kiptum 414
Juja Preparatory Academy Nairobi County Nairobi Noelle Nafula Kinyulusi

Imani Mathenge

406

 

408

St. Peter’s Elite Gilgil Anthony Naituta 419
Stepping Stones Elementary School Olali Karen Wanja 405
Mary Immaculate School Abigail Njue 413
Visa Oshwal Primary School Tamara Waithira Gichui 418
Kagaki School Nakuru county Rift Valley Faith Cherono Maywa 404
Full Care Academy Machakos county Eastern Sheba Bitengo 421
Kamwanyani Primary School, Kangundo Kivati Emmanuel Mumo 406
Lillies Academy Keringet Nakuru county Rift Valley Diana Cheptoo 389
Xaverian Primary School Kisumu county Nyanza 0ver 10 candidates 400 and above
Lake Primary School Kisumu County Nyanza Over 10 candidates 400 and above
Elimu Academy 397 Kisii County Nyanza
Elimu Academy 397 Nyamira County Nyanza
Excel Academy 376 Kisii County Nyanza Bravin Ouko 416
Set Green Academy 387 Kisii County Nyanza 18 candidates 400 and above
Imperial Primary School Kisumu County Nyanza Alvin Seme 422
Magena Primary School Kisii County Nyanza Naomi Okenyuri 402
Eronge Adventist Boarding School Nyamira County Nyanza 0ver 32 candidates 400 and above
Royal Metropolis Academy Nyamira County Nyanza 407
St. Catherine Rangenyo Girls Nyamira County Nyanza Naisola Okari 401
Ober Boys Homa bay county Nyanza Polycarp Kiyondi 428
Echoes of Mercy Christian School Homa bay county Nyanza Fidel Odhiambo

Fidel James Ogenga

412

 

404

Janeiro Junior Academy Homa bay county Nyanza Ouko Juliet 415
St. Peter’s Mumias Boys Kakamega County Western Oliver Shema

Simba Mark Joe

427

427

Nandolo CBM Bungoma County Western Kibet Ndiema 411
St. Peters Bungoma County Western Edgar Lukuma

Brian Omino

423

 

422

Mudasa Academy Vihiga County Western Alvan Peter Ndinda

Abigail Asaji

414

410

St. Teresa’s Chakol Girls Busia County Western Sharline Imarake

Elizabeth Osike

403

 

402

Booker Academy Mumias Busia County Western Blair Okuku

Chelsea Chepkoech

Orlando Perl

425

422

419

Central Primary School Siaya County Nyanza 6 Candidates 400 and above
Siaya Township Siaya County Nyanza Best Candidate 410 marks

Enter Your Mail Address

2 Comments
  1. Jimmy says

    Where are results of trans nzoia county like line member school

    1. News Pro Team says

      Loading.

Leave A Reply

Your email address will not be published.