Ultimate magazine theme for WordPress.

TSC Lists Thousands of teachers  missing on TMIS,  Issues new venues and deadline for registration ahead of the April TPD Training

0

TSC Lists Thousands of teachers  missing on TMIS,  Issues new Venues and deadline for registration ahead of the April TPD Training

TSC Lists Thousands of Teachers Missing on TMIS

The TSC Teacher Information Management System, TMIS, is an online bulk platform for hosting relevant data for all TSC Employed Teachers in Kenya.

Rationale Behind TSC TMIS

Recently established by the Teachers Service Commission,TSC, TMIS allows the teachers’ employer to plan for the  implementation new TSC policies besides allowing easier retrieval of data on any teacher by the Commission at any time.

 

TSC Lists Thousands of Teachers Missing on TMIS

The Teachers Service Commission (TSC) has listed thousands of teachers missing on Teacher management information (TMIS) in various schools.

The lists which contain the name of the teacher, his/her ID number, age, gender, county, sub county, school TSC code and school name have been shared to school heads to act on the data by registering the missing teachers.

TMIS is an important database that TSC uses to manage its teachers. Its through the TMIS where a teacher can be added on Teacher Professional Appraisal Development (TPAD).

According to TSC sources the data will be significant as the Commission plans to start face to face Teacher Professional Development (TPD) training in April this year.

 

The training is expected to take ten days and four TPD service providers have agreed on the training venues for teachers.

According to TSC, Riara University, Kenyatta University, Kenya Education Management Institute (KEMI) and Mount Kenya University will offer the training.

TSC also said teachers will pay the service providers a capacity building fee of sh. 6,000 yearly. Though there is a proposal for state to pay for the TPD programme, this has not been approved by Parliament.

School heads have till next week to ensure the missing teachers have been included in the TMIS platform.

Failure to comply may lead to disciplinary action. A show cause or warning letter may be issued to teachers and school heads incharge.

HOW TO ADD TEACHERS ON TMIS ONLINE FORM

Kindly must be a school head to perform this function. If you have the login details given by the school head you can as well proceed.

Open your browser like Chrome and visit the link https://teachersonline.tsc.go.ke/

 

TSC official list of TPD training centres per county
TSC OFFICIAL LIST OF TPD TRAINING CENTRES FOR TEACHERS PER COUNTY

Below is a list of centres that will host Teacher Professional Development (TPD) training

1. MOMBASA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kenya School of Government – Mombasa Campus (RU/KSC MOU)
Baptist High School
Tudor Secondary
Olivine School
SOS Herman school.
Elimu Ya Kenya School.
Tom Mboya Primary School.
Likoni sub county – Tumaini Timbwani school.
Jomvu sub county – Leads school.
Changamwe sub county – Bishop Mkala school.
MOMBASA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Olive Kamene Tindika-
0728330108
olivetindika@gmail.com

Symon Bande
0726225220
symonbande@gmail.com

2. KWALE COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Kenya School of Government – Matuga Campus
Golini Primary School
Kenya Red Cross Society Training Centre
Kidcare Kenya Lunga Lunga
Kinango CDF Hall
Kinango Primary School
Kwale High School
Lunga Lunga Primary School
Lunga Lunga Secondary School
Ministry of Public Service Hall
Msambweni Primary School
Marianist Technical Institute Ukunda
KWALE COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Joel Nyanje
0742989053
joelnyanje@gmail.com

Nicholas Njagi
0724875297
nicholsnjag@gmail.com

3. KILIFI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVEN SUB COUNTIES

Bahari Girls Secondary School
Ganze Girls Secondary School
Kombeni Girls Secondary School
St. Johns Girls Secondary School
St. Thomas Girls Secondary School
Barani Secondary School
KILIFI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Kessy Khamadi
0725921700
kessykham@gmail.com

4. TANA RIVER COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Hirimani secondary school
Madogo Secondary
Mau mau memorial girls secondary school
TANA RIVER COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Timothy Okatta
0726-375961
timothyokatta@gmail.com

5. LAMU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Mpeketoni Boys High School
Lamu Girls Secondary School
Barani Secondary School
Hongwe Secondary school
LAMU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Reuben Mutegi
0720-679498
mutegigr2005@yahoo.com,
rmutegi@uonbi.ac.ke

Joseph Karanja
0728-588198
karanjajoe45@gmail.com

6. TAITA TAVETA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Mbale Community Hall
Mbuyuni Sunrise Academy
St Barnabas Mothers Union
Sungululu Primary School
Taveta Children Assistance
Mwatate Jua Kali Hall
Buguta Social Hall
Msangachi Lodge
TAITA TAVETA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Samson Kiriinya Manyara
0720-365734, 0737-550311
mudtaveta@gmail.com

7. GARISSA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Garissa High School
Modagashe Secondary School
North Eastern National Polytechnic
GARISSA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Olad I. Farah
0726-444014
oladfarah63@yahoo.com

8. WAJIR COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Bute Boys Sec. School
Griftu Boys Sec. School
Habaswein Boys Sec. School
Wajir Girls Sec. School
Tawfiq Hotel Boarding & Lodging
Waaso Guest House
Wajir Palace Hotel
WAJIR COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Elias J. Noor
0722-898899
eliasjama54@gmail.com

9. MANDERA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Elwak Secondary School
Mandera Teachers Training College
MANDERA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Eman Yarrow
0717-724433
eman.yarrow@gmail.com

10. MARSABIT COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Moi Girls Marsabit
Moyale Boys
MARSABIT COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Halima Adan
0723-686749
halima24hrs@yahoo.com

11. ISIOLO COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Isiolo Boys high School
St. Paul kiwanjani
Bulesa day secondary school
Merti Muslim girls
Uaso secondary
ISIOLO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Susan Laimaru
0721-360321
skajuju2007@yahoo.com

12. MERU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN NINE SUB COUNTIES

Ntunene Girls Secondary School
Burieruri Boys (Igembe Central sub-County)
Maua Girls (Igembe South sub-County)
Mutuati Secondary (Igembe North sub-County)
St. Masimo Pri School (Tigania East sub-County)
Kianjai Boys (Tigania West sub-County)
Kaaga Girls (North Imenti sub-County)
Abothuguciu Boys (Central Imenti sub County)
St. Mary’s Girls (South Imenti sub-County)
Kibiricia Boys (Buuri sub-County)
MERU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Margaret Njeru
0724-565475
mwnjeru@riarauniversity.ac.ke

Dr. Wilson Mutuma
0721-384288
mutumaw@riarauniversity.ac.ke

13. THARAKA NITHI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Tharaka Boys High School
Kiamuriuki Sec. School
Bright rose Academy
Chuka boys
Mck kiamgiri
THARAKA NITHI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Prof. Nelson Jagero
Chuka University
0720-686921
jageronelson@yahoo.com

14. EMBU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Kenya School of Government – Embu Campus
Makawani Vocational Training Centre
ACK Trinity Church
Pride of Mbeere Wonderland Lodge
Kangaru Boys (Manyatta sub-County)
Mbiruri High (Runyenjes sub-County)
Siakago Boys (Mbeere North)
Kiritiri CDF Hall (Mbeere South)
Kigari Teachers Training College
D.E.B Nthambo Primary school
St. Ursula
ACK Kagaari primary school
Consolata Girls
The light House Academy
EMBU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Benedette Nduta
0724330265
benienduta@gmail.com

15. KITUI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN EIGHT SUB COUNTIES

IKUTHA:

1. Midhills Academy

2. Ikutha Primary

KATULANI:

1.Maranatha School

2. Katulani Primary

KISASI:

1.Merrylad Academy

KITUI CENTRAL:

1.Stellamaris Academy

2. Central Primary

KITUI WEST:

1. Potters House Academy

2. Kauwi Primary

KYUSO:

1. St.Mary’s-Kandiwa

2. Kyuso Primary

LOWER YATTA:

1. Angelica Academy-Kiusyani

MATINYANI:

1. St. Bakhita

2. Matinyani Deb Primary

MUMONI:

1. Victory Katse Academy

2. Katse Prmary

MUTITO:

1. Bethel Academy Kyamatu

MUTOMO:

1.St.Christophers School

MWINGI CENT:

1. Kanginga Oasis Academy

MWINGI EAST:

1. Precious Moments School

MWINGI WEST:

1. Migwani Tumaini Academy

2. Nguutani Primary

NZAMBANI:

23. Nzambani Primary

TSEIKURU:

1. Mama Malia Girls High School

KITUI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Benson Mutua
0722538223
bmutua@gmail.com

16. MACHAKOS COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN EIGHT SUB COUNTIES

CITAM Schools – Athi River
Kathiani Slopes Sec. School
Machakos Glorious Girls Sec. School
Kathiani Girls High School
Nyaroha Girls Sec. School
Juja School for the Deaf
Masii Boys High School
Mavoko Boys Sec. School
DEB Kangundo Sec. School
MACHAKOS COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Margaret Nzau
0721359958
margienzau@gmail.com

Dr. Josephine
Bernard Matolo
0724-145245
joswaeni@yahoo.com

17. MAKUENI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

MBOONI WEST SUB COUNTY

1. Matungwa Memorial Academy

2. Mbooni Girls High School

MBOONI EAST SUB COUNTY

1. Baraka Benchmark Academy

2. Tawa Girls High School

NZAUI SUBCOUNTY

1. Matiliku Township Academy

2. Matiliku Boys High School

KILUNGU SUB COUNTY

1. St. Teresia Kilungu Academy

2. Kilungu Day

KIBWEZI SUB COUNTY

1. Deliverance School

2. Mtito Victory Academy

MUKAA SUB COUNTY

1. Christopher Kiamba M. School

2. Oasis Girls School

KATHONZWENI SUB COUNTY

1. Kathonzweni Boys High School

2. Clay International

MAKINDU SUB COUNTY

1. Mumbe School

2. St. Patricks Academy

MAKUENI SUB COUNTY

1. The Makueni School

2. Makueni Boys School

MAKUENI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Mary Munyiva Olubayi
0727-791113
0786-791113
mary.olubayi@gmail.com
olubayi.mary@gmail.com

18. NYANDARUA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

Beverly School of Kenya
Ndaragwa Girls High School
Ndaragua (Boys) Centre of Excellence
Magomano Girls Sec. School
Kipipiri School
Mawingo Secondary School
Nyakiambi Girls High School
Salient High School
Hezta Preparatory
Kangui Boys High School
NYANDARUA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Monica Mungai
0720-809020
monicamungai@yahoo.com

19. NYERI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

NYERI TOWNSHIP

1. Nyamachaki PCEA Hall

2. Moi Nyeri Primary School

3. Temple Road Primary School

KIENI EAST:

1. View Point Junior School – Huhoini

KIENI WEST:

1. St. George’s Secondary School – Kiawara

MATHIRA EAST:

1. Karatina DEB

MATHIRA WEST:

1. Ngorano Primary School

MUKURUEINI:

1. Gikondi Catholic Hall

OTHAYA:

1. Othaya Boys Sec. School

TETU:

1. Giakanja Sec. School

NYERI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Joseph Wahome
0721-545881
wahomejoeus@gmail.com

20. KIRINYAGA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

St. Augustine Mwea Boys High School
ACK Rukenya Church
Kagio Catholic Church
Akili DEV Centre
Kiamutugu Boys High School
Bethany House
Sagana All Saints Academy
Baricho Boys High School
ACK St. Thomas Cathedral Kerugoya
Kagumo Catholic Parish
Kerugoya Girls or Catholic Hall
Wang’uru Girls or CCS Hall
Kianyaga Boys secondary
Baricho Boys Secondary
KIRINYAGA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Roseline Miano
0722-152065
mianowairimu@gmail.com

21. MURANG’A COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVEN SUB COUNTIES

Gitugi Girls Sec. School
Kanyenyaini Sec. School
Thika High School
Gituru High School
Ndakaini Sec. School
Makuyu Boys
Mugoiri Girls
Vudhu Ramji Murang’a Town
Kigumo Bendera High School
Kamahuha Girls
Kahuhia ACK Church Hall
MURANG’A COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Benson Kairu
0722-587415
bensonkairu@yahoo.com

22. KIAMBU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THIRTEEN SUB COUNTIES

St. Francis Primary School – Mangu
Githunguri Primary School – Ruiru
Ruiru Boys Secondary
Kiambu High School
Kiambu Primary School
Mangu High School
St. Patricks School – Thika
Chania Girls High School – Thika
Komothai Girls High School – Githunguri
Kuriaiha Primary School
Thotogo Teachers Training Centre
Lari Boys High School
Senior Chief Koinange Girls High School
Kirangari High School
Limuru Girls School
Muhoho High School
St. John’s Teachers Training College Kilimambogo
Bright star school
KIAMBU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

John Mbuthi
0722-807997
jmbuthi@riarauniversity.ac.ke

Anne Gichohi
0722-341200
wangare2000@yahoo.com

Josephine Muritu
0722816327
muritujos@gmail.com

23. TURKANA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kataboi Girls Sec. School
Lodwar Boys High School
S.A. Lokitaung Sec. Schoo
Moi High School Kalokol
AGC Lockichar Secondary
Kainuk Secondary School
Our Ladies Secondary
Lopiding Girls Lokichoggio
RCEA Secondary Lokori
Lotubae Secondary School
Turkana Girls National School
Turkwel (Nakamane) Mixed Secondary
TURKANA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. John Ngasike
0719-890857
ngasike@gmail.com

24. WEST POKOT COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Chewoyet High School
Canon Price Secondary School
AIC Moi Girls – Samburu
St. Elizabeth Girls Morpus
Holy Cross Boy’s Kacheliba
Weiwei Boys secondary
BCFC High school
St Elizabeth Girls Morpus
WEST POKOT COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dina Endo
0718-314241
dinahendoo@gmail.com

25. SAMBURU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Uaso Boys Sec. School
Catholic Parish Wamba
Kisima Girls High School
SAMBURU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Simon Leajore
0714-315746
leajoresimon56@gmail.com

26. TRANS NZOIA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

AIC Kipkeikei Boys High School
Goseta Boys High School
Holy Trinity Boys High School
Kwanza Girls High School
St. Brigid’s Girls High School
St. Cecilia Sec. School
St. John’s Sirende
St. Joseph’s Girls High School
TRANS NZOIA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dinah Natto
0722-659031
dinahnatto@gmail.com

27. UASIN GISHU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kenya School of Government – eLDi Campus
CITAM Schools – Eldoret (– Nairobi County)
Little Lambs _Eldoret
Little Lambs-Wareng
Moiben Sec. Moiben sub-county
Turbo Girls- turbo sub-county
Simat sec. – Kapseret sub-county
St. Catherine Girls Kesess- Kesses sub-county
Kipsangui Boys sec. Soy Sub-county
UASIN GISHU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Peter Koech
0722558265
pkkoech2001@gmail.com
pkkoech2001@yahoo.com

28. ELGEYO MARAKWET COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Moi Girls Kapsowar
Kapcherop Girls
Kessup girls
Kaptum Secondary School
Kaptagat Girls
Kipsaos Boys
ELGEYO MARAKWET COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Luka Kipng’etich Kimorgok
0720-987205
kimorgokluke@gmail.com

29. NANDI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

1. Kaiboi Technical Training Institute.

2. St. Joseph’s Chepterit Girls High School

3. Kapsabet Bible College

4. Olessos Technical Institute.

5. AIC Lelgotet Church

6. Kaptumo High School

7. Ndalat Gaa High School

8. Samoei Sec. School

9. Kiborgok High School

10. Aldai Boys.

11. Koitalel Samoei University/ Mosoriot TTC.

NANDI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Rose Jemutai Lamai
0720-748402
rosetoingeny@gmail.com

30. BARINGO COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Kenya School Of Government
KEFRI
Marigat Secondary School
Baringo North
Aiyebo High School
Family Life Centre
Koibatek Farmer’s
Baringo High School
AFRICA INLAND CHURCH.
Chemolingot High School
World Vision Hall
12.Mogotio Girls Secondary Hall
BARINGO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Nixon Lolgisoi
0722-620557
nlolgisoi@gmail.com

31. LAIKIPIA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN THREE SUB COUNTIES

Lariak Primary School
Starehe Primary School
Njorua High School
Thingithu Sec. School
Wiyumiririe Sec. School
LAIKIPIA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Joe Waithaka Mucheke
0720-685708
joewaithaka@outlook.com

32. NAKURU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVENTEEN SUB COUNTIES

kirobon girls secondary school
Nakuru west secondary school
Mercy Njeri secondary school
Kambi ya moto primary school
A.I.C. morop secondary
Patel day secondary school
Gogar primary school
Nakuru teachers training colleage
Mikeu primary school
Bavuni secondary school
Lanet umoja primary school
Molo 220 secondary school
Mau samit secondary school
Njoro D.E.B primary school
Kenaru primary school
Nessuit primary school
Subuku primary school
Tagilech primary sch
Maryland Mixed S Sch.
Forest Hill Sec School
Eastmore Girls School
Grams Girls School
Loreto Nakuru Sec Sch
Upper Hill Sec School
Koilel Sec School
GilgilHill Girls Acdemy
Jomo Kenyatta H Sch
St. Clare Girls School
Naivasha Girls Sec Sch
Ngala Sec. Shool for the deaf
NAKURU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Habel Owino
0711-216069
0738-827796
owinosdennis@gmail.com

Ruo Kimani Ruo
0722-723476
ruokimaniruo@gmail.com

33. NAROK COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Bisset Bible College
Legacy Schools, Narok
AIC Mission School Olololong’a
Olololong’a Secondary School
NAROK COUNTY PROGRAM COORDINATORS

To be made available soon

34. KAJIADO COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

CITAM – Kiserian
CITAM – Ngong
Africa Inland Church, Ngong Hills
St. Mary’s Catholic Church – Kiserian
AIC Ongata Rongai School
Acacia Park School – Ongata Rongai
Namanga Masai Hotel
Tom and Jerry School
Africa Inland Church Conference Hall
Hekima Education Centre
KAJIADO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Alfer Lempaine
0723-292232
0736 017 917
alfalempaine@yahoo.com
alfalempaine@gmail.com

35. KERICHO COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Taita Towett High School
Tengecha Boys High School
KerichoTea High School
Kipsigis Girls High School
Litein Boys High School
Chilchila Secondary school
Londiani Boys High School
Sosiot Girls High school
Moi Kipsitet Girls High school
Londiani Boys High
KERICHO COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Prof. Bernard Rop
0743-900302
drropben@gmail.com
ropproffessor@gmail.com

36. BOMET COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

AGC LONGISA
Bhakita Conference Hall
Tenwek Boarding primary
AIC ngererit
AIC sotik church
Moi siongiroi girls secondary
imara siongiroi academy
BOMET COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Ishmael Kipruto
0723406130
kiprutoismael@gmail.com

37. KAKAMEGA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWELVE SUB COUNTIES

Masinde Muliro University
Matioli High School
Shamberere Boys Sec. School
Tande Sec. School
Bishop Sulumeti Sec. School
Lugari Boys Sec. School
Chebuyus Sec. School
Bushiri Sec. School
Nangili Girls Sec. School
Matunda High School
Matoli Sec. School
Masinde Muliro University
Musali Primary School
Eregi Mixed Primary School
St. Mary’s Mukumu Girls Boarding Primary School
Shibuye Girls Boarding Primary School
Muslim Boys Sec. School
Musanda Sec. School
Koyonzo Sec. School
Matungu SDA Sec. School
Lubinu Boys Sec. School
St. Teresa Bumini Khwisero
Khwisero Sec. School
Ekambuli Mixed Sec. School
Butere Boys Sec. School
Buchenya Girls Sec. School
KAKAMEGA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Issah kweyu
0723951933
ikweyu@mmust.ac.ke

38. VIHIGA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FIVE SUB COUNTIES

1. Esalwa Boys High School (Luanda)

2. St. Clares Maragoli Girls (Maragoli)

3. Goibei PAG (K) Teachers college (Serem)

4. Friends School Keveye Girls (Maragoli)

5. Bunyore Girls High School (Maseno)

6. Ekwanda Secondary School (Maseno)

7. Kilingili Secondary (Kilingili)

8. Vihiga Friends High School (Maragoli)

9. Tigoi Girls (Vihiga)

10. Moi Girls Secondary (Wodanga)

11. Mbale boys

12. Moi girls vokoli

13. Vihiga boys

14. Senende boys

15. Kaimosi girls

16. Ebusakami girls

17. St. Bakhitas girls

VIHIGA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Mugalavai Edward
0720-253985
mugamus@yahoo.com
emugalavai@mmust.ac.ke

Prof. Thomas A. Senaji
Africa Academy of Management
0722-772400
0787-388822
tsenaji@gmail.com

39. BUNGOMA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN NINE SUB COUNTIES

St. Monica Bukokholo Girls Sec. School
Our Lady of Merch Chebukaka Girls Sec. School
Cheptais Boys High School
St. Joseph Nyalondo Boys High School
Mitua Girls Sec. School
Maliki Boys Sec. School
Moi Girls High School Kamusinga
St. Teresa’s Kabola Boys Sec. School
Kenya Red Cross Bungoma County
BUNGOMA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Nabiswa Ferdinand
0710-414943
nabiswa2009@gmail.com

40. BUSIA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SEVEN SUB COUNTIES

Masinde Muliro University – Budalangi Campus
Masinde Muliro University – Butula Campus
KNUT – Teso Branch
Nambale Boys
BUSIA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Odhiambo Elijah
0722-956244
standslauseodhiambo@yahoo.com

41. SIAYA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN SIX SUB COUNTIES

Rang’ala Girls Sec. School
St. Peter’s Cathedral
Ng’iya Girls Sec. School
Lwak Girls High school
Usenge Boys High school
SIAYA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

David Okech
0722700313
okechd@gmail.com

42. KISUMU COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Citam Schools – Kisumu
Kanyamedha Mixed Sec. School
Kasagam Sec. School
Thurdibuoro Sec. School
Tom Mboya Labour College
Chulaimbo Boys High School
Kisumu Polytechnic
Kisumu Girls High School
Kasagam High School
Buolo Sec School
Ngere High School
St. Barnabas Girls
Achego Girls
Muhoroni High School
Ahero Multipurpose Hall
St. Agnes Education Centre
Nyabondo High School
KISUMU COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Teresa Okoth
0721-984083
awelocity@gmail.com

43. HOMA BAY COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN EIGHT SUB COUNTIES

Agoro Sare Mixed Sec. School
Gendia High School
Kobara Sec. School
Sen. Otieno Kajwang High School
Tom Mboya High School
Odhiambo Rambo Sec. School
Otange Mixed Sec. School
Ringa Boys High School Homabay
Homabay High School
Ogande Girls High School
Asumbi Girls High School
Orero Boys High School
Nyandiwa Sec. School
St. Gabriel’s Girls High School
Waondo Sec
Father Tillen Sec
Ratanga Boys High
Mirogi Girls High
Wiobiero Sec
Lala Mixed
Kachieng Sec
Ringa Girls
Wangapala Boys
Oriwo Boys
Kobila Sec
HOMA BAY COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Paul Ogenga
0716-124093
pogenga@mmust.ac.ke

44. MIGORI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN TWO SUB COUNTIES

Sori Sec. School
World vision Hall
Nyabisawa Girls high school
Maranatha Hall
Rapogi Boys
Bware sec. School
Kuja Primary School for the deaf
Kanga Boys
Nyarowa Girls
Matare Boys Sec.
Taranganya Boys
Moi Nyabohanse
Ulanda Girls
Dede Girls
Maranatha Hall Migori (Town)
Nyarowa Girls High School
Ulanda Girls High School
Harambee Sec School
Kanyawanga Boys High School
Uriri Boys High School
Migori Boys High School
MIGORI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Benard Rari
0722-449200
raribenard@gmail.com

45. KISII COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN NINE SUB COUNTIES

1. Kisii Central – Kisii school

2. Kitutu central – St Patrick’s Mosocho

3. Gucha – Tendere High

4. Etago – St Linus Etago

5. Masaba south- Nyanturago high

6. Nyamache- Nyamache boys

7. Sameta – Sameta boys

8. Gucha south- nduru boys

9. Kisii south-Itierio boys sec

10. Kenyenya Magenta boys sec.

11. Marani Entanda sec

KISII COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Grace Kwamboka Rasugu
0722-304661
grace.rasugu@gmail.com

Mr. Peter Bundi Kimwomi
ondi59@yahoo.com

46. NYAMIRA COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOUR SUB COUNTIES

Nyansiongo boys.
St. Don Bosco Secondary
Kebabe girls
Nyaikuro secondary
Nyamira boys
NYAMIRA COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr. Andrew Riechi
0720-849887
andrewriechi@gmail.com

Peter Bundi Kimwomi
ondi59@yahoo.com

47. NAIROBI COUNTY

CONFIRMED TRAINING CENTRES IN FOURTEEN SUB COUNTIES

Riara University
Riara Road Primary School
Riara Springs Primary – Embakasi
Riara Springs Girls High School – Embakasi
Kenya School of Government – Lower Kabete Campus
Ruai Girls Sec. School
Embakasi Benedicta Academy
Embakasi Primary School
Nairobi School
Citam Schools – Woodley
Citam Schools – Buruburu
Corat Africa
Pumwani Primary
St. Nicholas – Embakasi
Mirema Schools
NAIROBI COUNTY PROGRAM COORDINATORS

Dr.Susan Wandera
0725-126772
swandera6@yahoo.com

Dr. Florence Miima
0721-488810
miimaflo@yahoo.com

 

 

 

Enter Your Mail Address

Leave A Reply

Your email address will not be published.